Choć wyłazy dachowe wyglądają jak okna dachowe, to pełnią odmienną funkcję. W przeciwieństwie do okien, których głównym zadaniem jest doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na ostatniej kondygnacji budynku, wyłazy służą przede wszystkim do bezpiecznego wychodzenia na dach. Obecnie producenci okien dachowych oferują inwestorom możliwość połączenia funkcji okna i wyłazu dachowego, czyli okna wyłazowe. Tego typu produkty mogą być montowane w ogrzewanych i ocieplanych wnętrzach na poddaszu, czyli w pomieszczeniach mieszkalnych.
Czym dokładnie są wyłazy dachowe i do czego są potrzebne?
Wyłazy dachowe to okna montowane w połaci dachowej, których najważniejszą funkcją jest umożliwienie bezpiecznego wyjścia na dach. Mogą się one otwierać na prawą lub lewą stronę. Muszą być skonstruowane w taki sposób, aby po otwarciu nie zamknęły się, gdyż wówczas osoba znajdująca się na dachu, nie mogłaby wrócić do środka (większość modeli wyposażonych jest w gazowy siłownik, który uławia otwarcie okna i gwarantuje jego stabilne zablokowanie w pozycji otwartej). Przepisy przeciwpożarowe określają, że wyłazy muszą także pełnić funkcję drogi ewakuacyjnej w razie zagrożenia pożarowego. Każdy dach musi mieć zamontowany tego typu wyłaz również po to, aby można było na nim przeprowadzić niezbędne prace remontowe lub naprawić umieszczone tam urządzenia (np. panele fotowoltaiczne albo anteny).
Wyłaz dachowy, który ma być zamontowany w pomieszczeniu nieużytkowym (bez ogrzewania), nie musi spełniać rygorystycznych wymogów dotyczących współczynnika przenikania ciepła. Oferta wyłazów przeznaczonych do pomieszczeń nieocieplanych jest bogata, a same wyłazy mają przystępne ceny. Jednak wyłazy, które mają być zamontowane w pomieszczeniach użytkowych, muszą już spełniać normy izolacyjności termicznej oraz akustycznej dla powierzchni mieszkalnych, dzięki czemu można je instalować w budynkach energooszczędnych. Na rynku funkcjonują one pod nazwą okien wyłazowych. Ze względu na swoje parametry oraz wysoką estetykę są droższe od wyłazów przeznaczonych do montażu w pomieszczeniach nieogrzewanych. Można wybrać model wyposażony w dwie lub trzy szyby, otwierany na lewą albo prawą stronę, a nawet do góry.