Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Okno i wyłaz dachowy w jednym - czy to możliwe?

10.03.2023
#OKNO DACHOWE

Okna dachowe są znane wszystkim, gdyż są powszechnie stosowane w budownictwie. Wiele osób myśli, że okna i wyłazy dachowe to jedno i to samo, jednak są to różne produkty pełniące odmienne funkcje. Wyglądają praktycznie tak samo, dlatego tak łatwo je ze sobą pomylić. Jeżeli zastanawiasz się, czym się dokładnie różnią oraz czy okno może być jednocześnie wyłazem dachowym, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu!

Czym jest okno dachowe, a czym wyłaz dachowy?

Okna dachowe to po prostu okna, które są montowane w połaci dachowej. Stąd wzięła się ich druga nazwa, czyli okna połaciowe. Dzięki nim na poddasze docierają promienie słoneczne, a pomieszczenia znajdujące się na ostatnich kondygnacjach budynków mogą pełnić funkcje mieszkalne. Dobre okno dachowe musi skutecznie izolować wnętrza domu przed nadmiernym hałasem dobiegającym z zewnątrz, a także chronić je przed utratą cennego ciepła. Najnowsze normy budowlane określają precyzyjnie, jaki musi być ich współczynnik przenikania ciepła. Wszystkie okna montowane w domach muszą spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące izolacyjności termicznej. Dzięki temu domy stają się energooszczędne, gdyż nagromadzone w nich ciepło nie ucieka przez okna na zewnątrz.

Wyłazy dachowe służą do bezpiecznego wychodzenia na dach. Ich budowa umożliwia dostanie się na połać dachową, kiedy zajdzie potrzeba wykonania remontu lub naprawy urządzeń, które się na niej znajdują (np. paneli fotowoltaicznych). Są tak zbudowane, aby nie zamknęły się lub nie obróciły, podczas gdy ktoś znajduje się na dachu. Wyłazy pełnią również funkcję drogi ewakuacyjnej w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego.

Czy wyłaz dachowy może być jednocześnie oknem dachowym?

Obecnie na rynku pojawiły się wyłazy dachowe, które mogą pełnić równocześnie funkcję okna dachowego. Są to okna wyłazowe, które w swojej ofercie ma np. firma FAKRO. Dzięki nim możesz bezpiecznie wyjść na dach, a na co dzień mogą one być po prostu oknami, które doświetlają pomieszczenia na poddaszu. Ich parametry termoizolacyjne i akustyczne spełniają aktualne wymagania budowlane, dzięki czemu można je montować w ogrzewanych i ocieplanych wnętrzach. Otwierają się na prawą lub lewą stronę. Jeśli szukasz rozwiązania łączącego w sobie funkcjonalność okna i wyłazu dachowego, okna wyłazowe spełnią Twoje oczekiwania!