Twój koszyk 0 PLN
Lista wpisów
Lista wpisów
Ulga termoizolacyjna a okna dachowe – ciepły dom niskim kosztem
24.08.2022
#ULGA TERMOIZOLACYJNA
#OKNA DACHOWE

Okna dachowe są niezwykle ważną częścią konstrukcyjną każdego domu. Aby otwory okienne były szczelną barierą dla czynników zewnętrznych, należy regularnie je konserwować i monitorować ich stan. Niestety, wieloletnie użytkowanie i nieustanny kontakt z promieniowaniem UV, mrozem, wysoką temperaturą, opadami i zanieczyszczeniami powoduje zużywanie się materiałów i znaczące pogorszenie parametrów. Przychodzi czas, że naprawy nie przynoszą już spodziewanych rezultatów i konieczna staje się wymiana okien na nowe. Okazuje się, że kupno wysokiej klasy okien dachowych nie musi być dużym wydatkiem. Szansę na niemałe oszczędności w tym zakresie daje ulga termomodernizacyjna. Ulga termomodernizacyjna a okna dachowe – jak uzyskać dofinansowanie? Czy okna można odliczyć od podatku? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule!

Ulga termomodernizacyjna: okna taniej, niż myślisz!

Ulga termomodernizacyjna jest popularną formą finansowania przedsięwzięć mających na celu podniesienie parametrów termoizolacyjnych budynków. Z ulgi termoizolacyjnej na wymianę okien może skorzystać podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego. Aby otrzymać środki na pokrycie kosztów przedsięwzięcia, należy spełnić określone warunki. Oto najważniejsze z nich:

  • ulga obejmuje wyłącznie budynki jednorodzinne (domy wolnostojące, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej) służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Oznacza to, że z dodatku nie mogą skorzystać właściciele mieszkań;
  • ulga termomodernizacyjna (wymiana okien) przysługuje wyłącznie osobom remontującym dom, a nie nowym inwestorom realizującym projekt od podstaw;
  • prace remontowe muszą zostać zakończone w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek;
  • kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł dla danego płatnika, niezależnie od liczby posiadanych nieruchomości;
  • wydatki muszą zostać udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podmioty niekorzystające ze zwolnienia VAT.

Co ważne, dotację można uzyskać na remont wielu budynków z wydzieloną księgą wieczystą z zachowaniem limitu na każdy z nich.

Wymiana okien a ulga termomodernizacyjna: co możesz odliczyć?

Szczegółowe informacje dotyczące zakresu ulgi, wykaz materiałów, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia zostały sporządzone przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Zgodnie z rozporządzeniem, ulga termomodernizacyjna ma wspierać prywatne działania mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię pobieraną na ogrzewanie, podgrzewanie wody użytkowej i ogrzanie budynków mieszkalnych. Wśród prac, które można współfinansować ze środków państwowych, znalazła się między innymi wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Dzięki dotacji można odzyskać środki wydane na zakup materiałów budowlanych (styropianów i innych rodzajów dociepleń), okien dachowych i drzwi, urządzeń oraz usług (na przykład skorzystanie z profesjonalnego montażu).

Tania wymiana okien: odliczenie od podatku poniesionych kosztów

W jaki sposób dofinansowana jest wymiana okien? Odliczenie od podatku – to właśnie w taki sposób właściciel domu może obniżyć koszty poniesionego remontu. Odliczenia kwoty poniesionej podczas wymiany okiem należy dokonać w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym przeprowadzałeś remont (lub rozpocząłeś prace i poniosłeś już pierwsze wydatki). Warto pamiętać, że wcześniej wspominany limit dofinansowania (53 000 zł) dotyczy każdego z małżonków odrębnie. Oznacza to, że małżonkowie mogą otrzymać łącznie nawet 106 000 złotych.

Czyste Powietrze a ulga termomodernizacyjna

Okazuje się, że osoby kompleksowo remontujące swoje domy i przystosowujące je do nowych, restrykcyjnych wymogów budowlanych ograniczających straty energii mogą zaoszczędzić niemałą kwotę. Zgodnie z Załącznikiem nr 1 do Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, dotacje uzyskane w ramach programu mogą być łączone z ulgą termomodernizacyjną.

Dlaczego warto?

Ulga termomodernizacyjna daje szansę na znaczące podreperowanie budżetu w trakcie (lub po zakończeniu) remontu. Wymiana okien na energooszczędne modele z potrójnym pakietem szybowym, nowoczesnymi profilami i z „ciepłym montażem” jest inwestycją, która zwróci się w przyszłości. Innowacyjne okna o bardzo niskim współczynniku Uw pozwalają zredukować straty energii niemal do 0. Szczelne okna doskonale wygłuszają dźwięki, co znacząco podnosi komfort codziennego życia. Wyposażone w krystalicznie przezroczysty szyby okna z wąskimi profilami z drewna, PCV lub aluminium doskonale się prezentują i stają się imponującą ozdobą wnętrza i fasady domu. Uzyskanie ulgi nie jest skomplikowane i nie wymaga załatwiania wielu formalności, dzięki czemu każdego roku wiele osób korzysta z programu.